Wizyta u pediatry w czasach COVID-19

Kochani,

Wszyscy znaleźliśmy się w trudnej sytuacji epidemiologicznej. Z tego powodu, musimy wykazać się jeszcze większą wyrozumiałością, wsparciem i współpracą. Dlatego, wręczam wam ściągę. Jak przygotować się do wizyty u pediatry, tak by przebiegła bezpiecznie zarówno dla Was jak i dla nas?

Zapraszam do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

1. Dowiedz się jak działa Twoja przychodnia

Zanim przyjdziesz, zorientuj się jak działa Twoja przychodnia. Czy możesz najpierw zadzwonić i zrelacjonować swój problem? Być może rozwiązanie uzyskasz przez telefon lub mailem? Jak działa placówka? Są oddzielne godziny przyjęć dla dzieci zdrowych i chorych? Najpierw zastanów się, czy wizyta osobista jest konieczna.

2. Nie okłamuj medyka!

Jeżeli Ty, Twoje dziecko lub ktoś z domowników ma niepokojące objawy, takie jak – gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku – nie zatajaj tego! Doszło do kontaktu z osobą chorą na COVID-19? Powiedz to! Gdyż, ma to kluczowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wdrożenia odpowiednich środków ostrożności. Personel musi wiedzieć, aby odpowiednio przygotować się do udzielenia pomocy. Konieczna może być separacja dzieci zdrowych od chorych, skierowanie na test w kierunku COVID-19 lub wizyta osobista.

3. Zanim wejdziesz do przychodni

Umówiłeś się już ze swoim lekarzem na wizytę osobistą. Najpierw, upewnij się czy możesz wejść do poczekalni. Może jest opóźnienie i czeka tam inne chore dziecko? Albo, przyszedłeś z dzieckiem zdrowym do szczepienia, a w poczekalni siedzi chory maluszek? Może nie trzeba wchodzić do poczekalni, aby coś odebrać? Myślmy o sobie i zmniejszajmy ryzyko zakażenia. 🙂

4. Dobrana para

Zaleca się, aby do przychodni wchodził z dzieckiem JEDEN opiekun. Po co ryzykować? Partnera, czy rodzinę żegnam czule przed wejściem. Oczywiście, wyjątkiem może być trudna sytuacja losowa. Na przykład, niepełnosprawność dziecka. Bądźmy dla siebie wyrozumiali.

5. Pamiętaj o ośrodkach ochrony

Pandemia trwa. Przyzwyczajamy się do życia w nowych realiach, ale nie zapominajmy o środkach ostrożności. Po pierwsze, przed wejściem do przychodni odkaźcie dłonie. Najlepiej, ubierzcie jednorazowe rękawiczki. Po drugie, załóżcie maseczkę ochroną. Zwróć uwagę, czy jest noszona prawidłowo. Czyli, czy zasłania jamę ustną i nos. Pamiętajcie, że każde dziecko powyżej 4 lat ma obowiązek nosić maseczkę ochronną. Uczulam na sformułowanie maseczkę ochroną, nie szalik, nie chustkę, tylko maseczkę. Przecież, to ma znaczenie.! W niektórych krajach UE jest nakaz noszenia tylko i wyłącznie maseczek FPP2. Unikaj maseczek materiałowych. Zmieniajcie maseczki regularnie. Wreszcie, starajcie się dotykać jak najmniej przedmiotów.

6. Mniej znaczy lepiej

Skróćmy czas wizyty do minimum. Szanujmy swój czas i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Przyjdź przygotowany, opisz zwięźle problem oraz objawy. W razie potrzeby przygotuj wcześniej pytania na kartce. Natomiast pogaduchy zostawmy na rozmowę telefoniczną, najlepiej po pracy 🙂

7. Administracja

Ograniczmy wizyty w Przychodni do minimum! Potrzebna jest recepta na stałe leczenie? Załóż Internetowe Konto Pacjenta, a kod dostaniesz smsem! Potrzebne zwolnienie, zaświadczenie, skierowanie? Zastanów się, czy Twoja sprawa jest na tyle pilna i czy można ją załatwić bezkontaktowo.

8. Szczepmy się!

Wreszcie – zaszczep w sobie miłość i zaufanie do szczepień! Obecnie trwają szczepienia ochronne przeciwko wirusowi COVID-19. Mam nadzieję, że wkrótce uda się wyszczepić naszą populację. Po to, żebyśmy żyli w bezpieczniejszym kraju. Trwają również szczepienia ochronne dzieci. Zaleca się podawanie szczepionek skojarzonych, tak aby zmniejszyć liczbę wizyt. A ty sprawdzałeś ostatnio kalendarz szczepień swojego dziecka? Macie zaległości? W takim razie, pospiesz się. Rozważcie również szczepienie ochronne przeciwko grypie w każdym sezonie epidemicznym. Więcej na temat szczepień zalecanych przeczytasz w naszym Kompendium.

W końcu – najważniejsze. Chociaż, telemedycyna to bardzo przydatne narzędzie, pamiętajmy o jej ograniczeniach. Jeżeli Twoje dziecko gorączkuje kolejną dobę z kolei, jego stan mimo leczenia nie poprawia się, jest osłabione, jesteś zaniepokojony – nalegaj na wizytę osobistą! Obecnie, lekarz nie może odmówić zbadania dziecka poniżej 6 lat. A, Izbę Przyjęć i Szpitalny Oddział Ratunkowy zostawmy jak sama nazwa wskazuje, zagrożeniom życia!

Wspierajmy się w tych trudnych czasach 🙂
Życzymy dużo zdrowia!

Opracowano na podstawie wytycznych Konsultantów Ogólnopolskich w dziedzinie Pediatrii i Medycyny Rodzinnej.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!