Apteczka podróżna na wakacje z dzieckiem

Bardzo aktualny, praktyczny i przydatny temat, czyli jak powinna wyglądać apteczka wakacyjna, jeżeli podróżujesz z dzieckiem? Apteczka będzie różnić się w zależności od miejsca podróży i wieku twojego dziecka. Jeśli wybierasz się na wakacje po kraju, dostęp do opieki medycznej będzie łatwiejszy. Jeżeli jednak wyjeżdżasz za granicę, warto się lepiej zabezpieczyć.

Poniżej znajdziesz 10 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć planując wyjazd z dzieckiem.

Słowo wstępu – apteczka podróżna

Zanim zaczniesz kompletować apteczkę podróżną dla dziecka przygotuj i weź ze sobą jego książeczkę zdrowia! Zwłaszcza jeżeli będziesz podróżować po kraju. Zapakuj też stałe leki dziecka i ich odpowiedni zapas. Zwróć uwagę na datę ważności i sposób przechowywania. Czy nie muszą być przewożone w odpowiedniej temperaturze, np. w lodówce. Jeżeli planujesz odległą, tropikalną podróż warto skonsultować się ze swoim lekarzem w kwestii dodatkowych szczepień ochronnych.

Czego jeszcze nie może zabraknąć w apteczce?

1. Leki przeciwgorączkowe

Niezbędne w każdej apteczce. Weź Ibuprofen i Paracetamol w formie i dawce odpowiedniej dla swojego dziecka. Przydadzą się nie tylko w zbijaniu gorączki, ale również jako lek przeciwbólowe. Dokładnie o ich mechanizmie działania i dawkowaniu pisaliśmy tutaj. Nie zapomnij również o stosownym termometrze.

2. Leki przeciwbiegunkowe

Obecnie w przypadku wystąpienia biegunki wedle zaleceń nie powinniśmy hamować oddawania luźnych stolców, na przykład takimi lekami jak Loperamid. Wynika to z tego, że uznajemy to jako mechanizm obronny — próba pozbycia się danego szkodliwego czynnika z organizmu. W takiej sytuacji można podać dziecku leki ochraniające śluzówkę przewodu pokarmowego, takie jak racekadotryl, czy diosmektyn. W każdej innej sytuacji wprowadzamy dietę lekkostrawną, dbamy o nawodnienie dziecka i podajemy probiotyk, ale tylko taki o udowodnionej skuteczności.

3. Probiotyk

Nie tylko przy antybiotyku, ale również w razie wystąpienia biegunki. Udowodnioną skuteczność mają dwa szczepy: Lactobacillus rhamnosus GG oraz Saccharomyces boulardii. Nie polecamy konkretnych produktów, o skład zapytaj w aptece lub swojego lekarza. Warto wziąć ze sobą również płyn wieloelektrolitowy, nawadniający. Dostępne są obecnie preparaty w różnych smakach.

4. Lek przeciwhistaminowy

Zapakuj ze sobą do apteczki lek przeciwalergiczny. Nigdy nie przewidzisz, czy coś nie uczuli Twojego dziecka, czy nie będzie mieć odczynu alergicznego po ugryzieniu przez jakiegoś owada. O receptę poproś swojego lekarza. Przyda się lek zarówno ogólnoustrojowy przyjmowany doustnie jak i maść stosowana miejscowo.

5. Więcej o owadach

To czego nie może zabraknąć w każdej apteczce to repelenty! Chrońmy nasze pociechy przed komarami, meszkami oraz kleszczami! Poniżej 12 mż. brak skutecznych, bezpiecznych środków, dlatego też unikamy ryzykownych miejsc, stosujemy moskitierę i często sprawdzamy skórę dziecka. Powyżej roku można stosować IR3535, a powyżej 2. lat również ikarydynę. U starszych dzieci w wyjątkowych sytuacjach zastosować można DEET w stężeniu 10%. Repelentów u małych dzieci lepiej nie rozpylać bezpośrednio na skórę tylko na ubrania, wózek, kocyk. Najlepiej zrobić to kwadrans przed kontaktem tych przedmiotów ze skórą dziecka. Zapakuj również pensetę do usuwania kleszczy, a najlepiej kup odpowiednio przeznaczony do tego zestaw. O niebezpieczeństwie przenoszenia chorób odkleszczowych takich jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie mózgu mamy nadzieję nie musimy już przypominać. O tym i o postępowaniu po ukąszeniu przez kleszcza przeczytasz tutaj.

6. Leki na katar

Bezpiecznie możesz stosować w przypadku wodnistego kataru sól fizjologiczną lub wodę morską do nosa. Pamiętaj, o toalecie nosa i odciąganiu gęstego kataru. W porozumieniu z lekarzem skuteczna może się okazać także oksymetazolina, którą powinno stosować się krótkotrwale! Unikamy w ten sposób krwawienia z nosa. Nie podawaj jej dziecku, które ma do tego tendencję.

7. Leki na kaszel

Przypominamy, że leczymy i hamujemy lekami przeciwkaszlowymi jedynie suchy męczący kaszel. Natomiast jeżeli kaszel zmienia się w mokry, to ułatwiamy dziecku odkrztuszanie stosując leki wykrztuśne. Dokładnie temat kaszlu i leki stosowane u dzieci opisaliśmy w tym artykule. A co z nebulizatorem? Jeżeli wasze dziecko ma tendencję do zapalania krtani, do skurczu oskrzeli, choruje na astmę wczesnodziecięcą, a macie miejsce w walizce to go spakujcie. Zawsze bezpiecznie możecie stosować nebulizacje z soli fizjologicznej lub ektoiny na katar i kaszel celem nawilżenia dróg oddechowych.

8. Ból gardła

Warto mieć pod ręką ulubione spray’e do gardła działające miejscowo, gdy dziecko uskarża się na ból gardła. Można zastosować preparat z z benzydaminą lub srebrem – będzie działać odkażająco. Starszemu dziecku można podać tabletki do ssania.

9. Nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej

Dziecko nie powinno być wyeksponowane na działanie promieni UV. Krem z filtrem jest niezbędny. Przebywaj jak najwięcej w cieniu. Pamiętaj, że po kąpieli aplikację kremem UV należy powtórzyć. Warto zainwestować w odzież UV, w której dzieci mogą się bezpiecznie kąpać. Nie przegrzewaj swoich pociech. Pamiętaj, że skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna. Na wypadek odparzenia zaopatrz się w krem nawilżający. O bezpieczeństwie dzieci podczas upałów pisaliśmy tutaj.

10. Urazowa apteczka

Z dzieckiem łatwo o drobny uraz nawet w trakcie zabawy. Dlatego też, Twoja apteczka nie będzie kompletna bez odpowiednich opatrunków. Jeśli Twoja pociecha się wywróci lub skaleczy zdezynfekuj taką ranę płynem z oktenidyną, a po wyschnięciu zaopatrz odpowiednio sterylnym bandażem lub plastrem. Jeżeli uraz wzbudza Twój niepokój udaj się do najbliższej pomocy medycznej. Pamiętaj też, że wymioty, złe samopoczucie, zawroty głowy po urazie głowy również są niepokojące! W takim przypadku nie zwlekaj!

Garść praktycznych informacji na koniec

Przed wyjazdem na wakacje w Polsce warto zorientować się gdzie najbliżej miejsca waszego pobytu znajduje się Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska (NPL) lub Szpital z Oddziałem Pediatrycznym. Tak, aby w razie czego od razu było wiadomo gdzie jechać. Jeśli oddajesz pociechy pod opiekę członków rodziny – warto przekazać im upoważnienie do decydowania o stanie zdrowia dziecka. Oczywiście w stanie zagrożenia życia pomoc zostanie udzielona bez względu na posiadane upoważnienie. Jeżeli planujesz zagraniczny wyjazd – nie zapomnij o ubezpieczeniu zdrowotnym. A w przypadku podróży do Europy, warto wyrobić kartę EKUZ – europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli wybieracie się w dalszą podróż, koniecznie sprawdźcie aktualne Informacje dla podróżujących dostępne na stronie MSZ, zawierające wszystkie istotne informacje i ostrzeżenia dotyczące poszczególnych krajów.

Udanych wakacji! Trzymajcie się bezpiecznie i zdrowo (z naszą apteczką :D)!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!